MISFIT SHINE

fotoğraf 1-2

Uzun bir zaman sonra kendimi yepyeni bir performans bilekliği ile aşk yaşarken buldum. Daha önce okuyanlarınız ve beni takip edenleriniz Nike Fuel Band ile ilgili yazılarımı hatırlayacaklardır. Bilmeyenler için de söyleyeylim, Fuel Band ülkemizde ilk olarak benim tarafımdan test edildi ve internet aramalarında karşınıza genelde ilk olarak bu sitenin çıkması da bu yüzdendir. Bu ilgi için de ayrıca teşekkür ediyorum herkese.

Bu tip bileklikler genelde karşılaştırılarak anlatıldığı için olaya Fuel Band ile giriş yaptım. İlk olarak size sadece Misfit Shine anlatacağım, sonra da karşılaştırma yapacağım daha net olsun diye. Bu arada ne yazık ki hiç Up kullanmadım yani karşılaştırmam sadece 2 ürün arasında olacaktır. Nike Fuel Band ve diğer sportif denemelerim ile ilgili yazılarımı “tambirspor” bölümünde bulabilirsiniz.

Misfit bir süredir bildiğim bir bileklikti fakat ben artık bu bileklik işinden biraz sıkılmaya başladığım için çok da ilgilenmedim. Misfit benim bir daha pek alakam olmaz dediğim performans bilekliklerine bakış açımı değiştirdi resmen. Ağabeyim Güray bu işlere hiç merakının olmaması ile tanınır, o bile alıp taktıysa bir şey var bu Misfit’te dedim ve kendisinden bileklik istedim. Eh, ağabeyim değil mi heralde alıp yollayacak… Akyaka bu tip şeyleri ölçmem için çok ideal olduğundan direkt oraya yollamasını istedim, iyi de yapmışım çünkü bileklik direkt İstanbul ile Akyaka’daki yaşamımın ne kadar farklı olduğunu gözler önüne serdi.

fotoğraf 2-2

Öncelikle tasarımından bahsedeyim, madeni bir para düşünün, Misfit aşağı yukarı o kadar, birazcık daha tombul sadece. Alet aslında sadece bu metal yuvarlaktan ibaret yani bileklik diyip durmam o kadar da doğru değil denilebilir. Siz ne isterseniz o oluyor, kayışını takarsanız bileklik, mıknatıslı aparatını takarsanız da küpe bile olur yani öyle söyleyeyim. Ayakkabıya, yakaya, nereye isterseniz takabilirsiniz, hiç düşme tehlikesi de yok çünkü mıknatısı çok güçlü. Tanıtımında kolye küpe gibi bile takan vardı biraz abartı gelebilir ama mümkün değil diyemeyiz. Sizin hareketinizi ve uykunuzu ölçen yuvarlak bir alet bu, bileklikten ziyade. Bir çok rengi mevcut ama ben bu şampanya ismi verilen sarı metal olanını sevdim, zaten bronzken daha iyi duruyor…

fotoğraf 5.PNG

Çalşımasına gelince, alet diğer bileklikler gibi telefona indireceğiniz uygulama ile verilerinizi senkron ediyor. Misfit uygulamasını ücretsiz olarak telefonunuza indiriyorsunuz ve kurulumu yapıyorsunuz. Bunların hepsi zaten çok kolay işlemler, ayrıca uygulamayı Türkçe olarak da kullanabilirsiniz. Bu oldukça kolaylık sağlıyor bence. Bu aşamada benim tek derdim uygulamamın çok iyi çalışmaması oldu. Belki de telefonumun bluetooth’unda bir sıkıntı vardır bilemiyorum ama eşitleme yapmak istediğimde alete hemen ulaşamıyor. 1-2 defa başarısız olduktan sonra senkron yapabiliyorum. Bu konuştuğum diğer insanlarda yok, bu yüzden sorunun kendi telefonumdan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Bu uygulamada profil oluşturarak kişi bilgilerinizi giriyorsunuz ve arkadaşlarınızı da ekleyerek  kim ne performans sergilemiş görebiliyorsunuz. Kim tüm gün evde yatmış kim sporunu yapmış mis gibi sınırı geçmiş hepsi ortaya çıkıyor yani. Kendinize hayat şartınıza göre bir hedef belirleyip o hedefi geçmeye çalışıyorsunuz. Aynı şekilde kilo vermek/almak istiyorsanız bu bilgileri de girebiliyorsunuz. Bu arada sosyal medyadan tanıdığımız Berrak Tuna da neredeyse benimle aynı zamanda Misfit Shine kullanmaya başladı ve o da kendi deneyimlerini daha kısa ve öz şekilde yazdı, buradan okuyabilirsiniz: berraque.com 

fotoğraf 4.PNG

Misfit Shine’ı diğerlerinden ayıran bir diğer özellik de uykunuzu ölçmesi. Gece bebekler gibi uyudum veya hiç uyumadım diye etrafa dert yanmadan önce sabah uyku verilerinize bakarsanız Misfit size ne kadar yalan söylediniğiniz gösterir… Ben tipik bir uyku bozukluğu olan bir insan olarak şimdiye kadar şu yuvarlağın içindeki dinlendirici uyku kısmında 5 saati geçemedim.Geniş koyu mor verilerim de olmadı , hep kısa kısa dertli uykular. Kendi açımdan çok başarılı buluyorum yani, resmen uykusuz gecelerimin belgeleyicisi oldu. Biliyorsunuz ki günde 4 saat bile uyku yetiyor insana ama 4 saatin kesintisiz ve gece 12- 4 arası olması lazım. Yani isterseniz 12 saat uyuyun ama doğru zaman ve doğru kalitede değilse hiçbir işe yaramıyor. Sonuç olarak siz de Misfit Shine ile uyku kalitenizle ilgili fikir edinebilirsiniz.

Alet saat işlevi de görüyor tabii ki, üstüne çift tıklayınca önce hedefinize ne kadar kalmış sonra da saat kaç onu gösteriyor ( tam tersi de olabilir sıralaması size kalmış ) Saati gösterme şekli biraz mors alfabesi ezberlemeye benziyor yalnız, başlarda biraz bocaladım ama sonradan çözdüm.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Gelelim bence en şahane olan özelliğine… Bu alet 50 metreye kadar su geçirmiyor. Eğer siz de benim gibi daha önce Fuel band kullandıysanız sudan hıyarcıklı veba gibi kaçan birisi olarak bu özelliğe ne kadar sevindiğimi tahmin edebilirsiniz. Duşta, denizde ( bizzat denemek için suya atladığım fotomda da görüldüğü gibi ) yani 50 metreye kadar her sulu ortamda bu alet bileğinizde kalabilir. Bence bu yazın kullanım için Misfit’i aşırı ideal yapan unsurlardan birisi. Genelde bu tip bileklik gibi kullanılan aletler yazları hem iz yapmasın hem de su geçirmesin diye bir köşeye itilirler. Misfit hem bileklik olarak kullanılmak zorunda değil hem de su geçirmiyor, yani bu bile almak için yeterli bir sebep benim gözümde.

Gelelim karşılaştırmaya… Fuel Band ile arasındaki en büyük farklardan birisi biraz önce de bahsettiğim gibi su geçirmiyor olması, bileğe takılan bir alet olarak bu gerçekten önemli bir detay bence. Bir diğer önemli şey ise şarjı. Misfit pil ile çalışıyor ve bu pil de yaklaşık 4-6 ay arası gidiyormuş. Fuelband başlarda 1 hafta sonradan 2 güne kadar düşen şarjı ile insanı yoruyordu. Sürekli şarj edilmesi gereken bilekliklerden sonra Misfit ciddi bir konfor sağlıyor. Hedeflenen rakama ulaşmak Fuel band için daha kolay çünkü kolunuzu her salladığınızda rakam ilerliyordu. Misfit’i ise kandırmak çok zor, evin içinde ne kadar hareket ederseniz edin dışarı çıktığınızdaki kadar ilerlemiş olmuyorsunuz. Annemin koluna taktık 1 gün boyunca, kadın sinir oldu o kadar iş yaptım hiç saymamış diye… Yani direkt spor yapmaya, yürümeye teşvik eden bir kurnazlığı var. Sadece bileklik olmaması nasıl isterseniz o şekil kullanılıyor olması da Fuel Band’i sollayan bir diğer özellik. Hiç mi eksi yönü yok Bu Misfit’in derseniz şunu söyleyebilirim eğer siz de benim gibi alerjikseniz sizi de bu metal yuvarlak kaşındırabilir. Özellikle ilk zamanlarda bileğime takamayacağım kadar ciddi bir alerjik reaksiyona sebep oldu ama sonradan azaldı. Bu aşamada da bileğe takma zorunluluğu olmaması işe yarıyor. Fuel Band alerji yaptığında uzunca bir süre takamamıştım mesela. Aleti aldığınızda içindeki kullanma talimatını iyice okuyun, zaten geri kalan her şeyi çok kolay.

1 aylık kullanımım snucu gözlemlediklerim bunlar. Kullanmaya devam ettikçe yazıyı güncellerim, sizin de aklınıza bir soru varsa yorum olarak yazın mutlaka. Misfit ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Tambirleydi hakkında


5 Responses to MISFIT SHINE

 1. berraque says:

  ay teşekkür ederim link için :’))

  bir gözlemimi ekleyeceğim, geçen hafta farkettim.

  Saati şimdiye kadar sol koluma takıyordum, biraz da sağ koluma takayım bakalım bir şey değişecek mi dedim. Sağ kolumda daha çok aktivite kaydetti. Sanırım sol elim çantamda yürüdüğüm için orda daha az ölçüyordu hareket durumu daha az olduğu için.

  Ivır zıvırı kaydetmiyor enerji yakmadığım zamanlarda diye seviniyordum ki böyle bir şey oldu.
  hangisi daha doğru ölçüm yapıyor bir kaç gün gözlemleyip öyle karar vereceğim.

 2. Dilek says:

  Merhaba,
  Yazınıza bir şekilde denk gelmemle spor salonuna yazılmam hemen hemen aynı zaman denk geldi. Bu işi ölçüm ve motivasyonla birlikte götürmek istediğim için Misfit’i aldım ben de.
  Ancak adım ölçümü pek içime sinmedi. Bu nedenle gece tv karşısına oturunca senkronladım, 15 dk sonra tekrar senkronladım. kolumu oynatmak dışında hiç hareket etmediğim halde adım sayım 60 birim artmıştı.

  Gece yatarken sol koluma taktım. Sabah yataktan kalmadım senkronladığımda 42 adım gösteriyordu. Sanırım uyurgezerim :)

  Siz bu tür bir sorun yaşadınız mı?

  • tambirleydi says:

   Merhaba
   Bu sorun bana çok ilginç geldi çünkü Misfit Fuelband’e göre daha ketum, yani öyle kol sallamayla sayım yapmıyor, Fuelband her hareketi sayıyordu mesela. Tüm gün o kadar yürüdüm hareket ettim diye düşünüyorum Misfit bana hiç sizin kadar cömert davranmıyor :) Bence böyle ufak detaylardansa totale bakın, tüm gün için böyle abartılı sonuçlar veriyor mu mesela, bu daha önemli bence.

 3. Dilek says:

  Tekrar merhaba,
  2 gün padometre ile birlikte kullandım. İkisinin gösterdiği adım sayısı arasında bariz fark var. Sanırım benim Misfit motivasyonumu yüksek tutmak istiyor. :)
  TR ilgililerine mail attım ancak ne yazık ki bir cevap gelmedi. Bunun üzerine ana sitelerinden sorun bildirdim; “Thank you for contacting us. In addition to walking steps, “steps” here also includes any movements that can burn energy (e.g. arm swing, stretching, swimming strokes etc.). Having 42 steps after waking up should be very normal, so no worries. ” cevabı geldi.

  Bence saçma :) Bir şey içmek veya kanal değiştirmek için sadece kolumu hareket ettirmem hareket değil yani :) Ya da uyurken sağdan sola dönmem.

  Şimdi bir de uykudan önce kolumdan çıkartıp uykuyu yine de ölçecek mi onu deneyeceğim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑