bu pazarların bir anlamı olmalı

İnsanların çoğu pazar günlerinde evde oturmak ister. Çünkü babalarımız ve onun babaları hep evde oturmuştur. Bizim evde durum biraz farklıydı, annem ve babam  yürüyüş meraklısı insanlar olduğundan pazar günleri mutlaka bir yerlere giderdik. Bu piknik bile olsa yan gelinip yatılmazdı ve mutlaka bir enerji patlaması yaşardık. Babam iş hayatı boyunca zorlu kış koşulları haricinde iş yerine giderken servis kullanmadı, arabalar ilgisini bile çekmedi. Nereye gidersek gidelim mutlaka sporumuzu yaptık, bu basit bir yürüyüş olsa bile.

Hayatımdaki çoğu sıkıntıdan koşarak kurtulacağımı düşünmem de Akyaka sayesinde oldu. Hep yürüyüş yaptığım ormana bir gün gerçekten çok canım sıkkın gittim ve koşmaya başladım, evet bir çeşit Forrest Gump olayı gibiydi. Sonra kendimi o kadar iyi hissettim ki her gün gitmeye başladım, sonuçta ayarsızlık bizim işimiz. Kenyalı atletleri kıskandıracak zayıflığa düşünce de ara verdim ve bu işin doğrusu nasıl yapılır diye araştırmaya başladım. Kendimi gün içinde ”koşmaya gitsem de şunları, şunları düşünsem” derken bulacak kadar bağımlısı olmuştum. Kışın Akyaka’da olamadığım için kendime koşacak alan bulmanın zorluğunu çok çektim ve spor salonlarında çare buldum. Böylelikle bu işte baya bir bilinçlenmiş oldum. Tabi Tom Hanks gibi ülkeyi baştan başa koşacak bir performansım yok, ama kendimi iyi hissedecek kadar koşmam hep bana yetti. Yoğun işlerimden dolayı ara verip pilatese geçiş yaptığımdan beri kendimi koşma eylemine karşı mahcup hissediyordum.

Ben hep sportif bir insan olmak istedim, zaten burada yazdıklarımı takip edenler bilir.  Buna rağmen benim bile bahanelerim vardı.

Ama Nike’ın 7 Ekim günü yapacağı koşuyu öğrenince çok heyecanlandım. Böyle bir şeyden eksik kalmam mümkün değil. Her şeyden önemlisi koşu gününe kadar Pazar günleri toplu koşular ile hazırlıklar yapacaklar. Yani en azından bunlara katılıp  ”koşabilir miyim ya… nasıl oluyor bu iş.. tayt sıkıyor mu…” gibi oturduğunuz yerden ürettiğiniz tuhaf sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benim 6 Ekim doğum günüm, yeni yaşıma koşarak girmeyi düşünüyorum. Hazırlıkların nasıl gittiğini de paylaşacağım.

Koşuyla ilgili gayet net ve açıklayıcı bir site var, zaten kayıt yaptırmadan koşuya katılamıyorsunuz, tüm sorularınıza cevap burada:

http://www.runistanbul.com/

Koşarken ne giyelim, nasıl gaza gelelim diye bana sormak isterseniz de buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.formspring.me/tambirleydi

Pazar günleriniz hep evde yayılarak, film izleyerek geçerse, ilerde çocuğunuz sizin için böyle bir yazı yazamaz. Bence bir düşünün.


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑