Yaza Girerken Durun, Bir Saniye

Şu an 29 yaşında olduğuma göre 29 yıldır yaza giriyorum demektir. Bundan sonra yaz gelmeyecekmiş arkadaşlar diyene kadar birisi, bu böyle gidecek doğal olarak. Keşke ben bu yıl kışa girmiyorum diyebilseydim veya sonbaharı teğet geçiyorum sizinle ilkbaharda görüşürüz diye hayatımı sürdürebilseydim. Girdisi çıktısı fazla bir hayat bu.

Her sene yaşanan bu mevsimlerin klişesi yetmiyormuş gibi bir de her ay dergilerde aynı şeyleri okuyorum.  Dergilerimizde yazılanlara bakarsak ocak ayında yeni yıla girerken yenileniyorum, bahar aylarında yaza girerken kilo veriyorum. İnsanların çoğu kışın kilo alıp yazın verir, bu olağan bir durumdur ama her seferinde bunu dergi malzemesi yapmak nasıl böyle marifet olabiliyor anlamıyorum. Bir kişi de demiyor ki yaza girerken durun artık çok geç, tüm kış spor yapın mı dedik ki yazın kilo verdirtiyoruz?  Türk insanının uygulayabileceği ne sunduk ki şimdi yaz stresine sokuyoruz demiyorlar.  Yabancı baskıda ne varsa geçirip alın okuyun diyorlar, sonra da tembel olan biz oluyoruz. Hayatının her döneminde sporla alakası olan birisi olarak bugüne kadar hiçbir Türk dergisinde işime yarayacak bir öneri göremedim. Muhteşem enerji verici kokteylleri yapamadım çünkü mahallemizdeki markette papaya meyvesi satılmıyor. Kanola yağı ile hafif yemekler hazırlayamıyorum çünkü bakkalımızdan istesem adam bunalıma girer. Tamam, zaten yemek yapmayı bilmiyorum ama bilseydim de yapamazdım bunları. Benim market gezme zevkim var, her türlü ürürünün satıldığı büyük marketlere gidiyorum ama bunları almak zorunda olmamamız gerek. İnsan ülkesinde ne yetişiyor ne çıkıyor bilmeden bu işlere koyulmamalı. Sonra yaz geliyor haydi forma giriyoruz, tamam ama nasıl? Tabii ki önce size bir ayakkabı önermeleri gerek, sonra üst baş, bunları giymeden kilo verilemiyor. Bu da işin başka bir boyutu, para harcamazsan yaza bıngıldak girersin gibisinden imalar.

Her yıl başımıza gelen bu yazın geçen yıldan ne farkı var ki bu yıl da yine aynı öğütler veriliyor. Bir marifet bir emek varmış gibi üzerinde yaz dosyası yazan dergiler sarıyor her yeri.  Birini saklayıp 1 yıl sonraki sayısına bakınca anlıyorsun zaten aynı şeyin döndüğünü. Dünyadaki dergiler de böyle savunmasına da şunu diyebilirim, o zaman bunu diyenleri dünyaya alalım hatta uzay bile daha uygun olur, en azından ülkelerinden bihaber olmalarına mantıklı sebep çıkar.

Bu sene yaz gelmeyecekmiş deseler sanırım sonbahara formda girmek zorunda kalacağız.

 

 

 


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑