Sizi Genç Gösterdi

Erkek modası denilen şeyin safranlı pilav gibi pek herkese hitap eden bir şey olmadığını düşünüyorum. Bunun sebebi kendimi bildim bileli tanıdığım tüm erkeklere gidip benim kıyafet seçmem olabilir.  Moda olan kısım tıpkı ünlü kadınların da dahil olduğu ufak bir alanda söz konusu. Hazır giyim için özellikle erkek modası bir kadın onun için ne seçerse diye özetlenebilir.

Bugüne kadar yalnız başına alışveriş yapan çok erkek görmedim. Eğer çevrelerinden bir kadını ikna etmedilerse mutlaka yanlarında en yakın arkadaşları olur. Bazı erkekler de yalnız çıkıp mağaza görevlisi kız onlara ne giydirirse onunla mutlu olmayı tercih ederler. Bu mağaza görevlilerine olan içten güvenleri onları odun kokan bir parfümle veya üzerinde papağanlar olan pahalı ve renkli bir gömlekle eve yollanmalarına kadar götürebilir.  Birçok erkek mağazadaki kadın görevliye teslim olmuş durumdadır. Onların görevi de bu denilebilir ama şöyle bir ayrıntı vardır, bu işini yapmakla görevli şahıs kendisine kraliçenin kuğusu kadar sadık erkeği eli kolu dolu şekilde en fazla yarım saat içinde mağazadan gülümseyen tatlı yüzüyle asıl kıyafetlerle uzun süre karışlaşacak kadınların yanına yollar. Sonuç hep aynı diyaloglarla biter: ‘’ama mağazadaki görevli kız çok yakıştı dedi, üstelik bu yıl yakası açık tişörtler modaymış’’ ya da ‘’bak bu parfüm numunesini de senin için verdi, ne kadar düşünceli yani’’

Ne zaman bir erkek için alışverişe çıksam deneme kabininde sorgu dolu yüzler görüyorum.  Bana göre bir erkeğin en savunmasız anı deneme kabininin altından görünen çoraplı ayakları. İçeride ona göre bilinmez bir dünyaya doğru giderken çoraplı ayaklarının dışarıdan göründüğünden habersizce nafile deneyişlerini sürdürüyorlar. ‘’Aslında amaç sadece örtünmekken nasıl oldu da bir kutunun içine geldim ve üstümdeki kıyafetleri ufacık askılara sıkıştırmaya çalışıyorum, tekrar maymuna dönerek üstelik’’ diyor o ayaklar. Kabinden çıktıklarında ise bambaşka bir bilinmezlik, oldu mu olmadı mı, görevli bir şey diyecek mi ya da etrafta birisi var mı bakışları. Çok yakıştı demek için hazır olan erkek görevliler tek tesellileri oluyor onların da.

Sevgilisiyle alışverişe çıkan erkek zaten en baştan aklını kullanıp teslim olmuş demektir. Her şeyden önce sevgilisinin istekleri için onlarca mağaza gezip sonra kendisine gelince azimle kabindeki yerini alır ve bir bir kendisi için hızlıca seçilmiş kıyafetleri dener. Onun için kapıyı açtığında düştüğü boşluk yoktur, kah telefonla mesajlaşıp kah arkadaşıyla konuşan sevgilisi yorum için bekliyordur çünkü. Sonuç olarak kızın seçtiği her şeyi beğenmek zorunda olduğundan tek deneme ile işin içinden sıyrılır.

Erkek arkadaşlarıyla alışverişe çıkan erkeklerin eve gittiğinde bunlar ne ya git değiştir lafıyla karşılaşma ihtimaller yüksektir. Anneleriyle gezenler kıyafet açısından huzurlu ama stil olarak eksik kalabilirler. Ve bunu etraflarından saklamaları akıllıca olabilir. Bir de ben modadan anlarım diyip sürekli yalnız alışveriş yapıp her markayı bilen erkekler vardır onlar zaten kendi dünyalarında mutlulardır ama onlarla da hiçbir kız alışveriş yapmak istemez.  Kendi tarzını bulup o yoldan ilerleyen ve genelde hep aynı markadan giyinen erkekler ise bazen en doğrusunu yapar bazen de polo takımında oynuyormuş gibi saçma sapan gezebilirler. Bu konuda da önemli olan tarz yapmaya çalışmakla iyi görünmek arasındaki dengeyi bulmaktır.

Sonuç olarak ben bu yazıyı okuyan bir erkek olsaydım e napayım peki bu olmaz şu olmaz derdim,orası doğru.

Ama etrafınızda benim gibi sizin için alışveriş yapan zevkli birisi yoksa ben ne yapabilirim?

 


Tambirleydi hakkında


2 Responses to Sizi Genç Gösterdi

  1. Sed. says:

    Kendim için alışveriş yapmak kadar çok sevdiğim bir şeydir annem ya da erkek arkadaşım için alışveriş yapmak. Benden fikir almaları inanılmaz hoşuma gidiyor.

    Bu arada, twitterını ve blogunu uzuuuun zamandır takip edip senin yazılarını okumayı seven biri olarak bu sayfanı yeni gördüm. Lakin takip edebileceğim herhangi bir uygulaması yok sanırım blog gibi. :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑