Seninle Başım Dertte

Günlerdir saçlarımı düşünüyorum

Her gün kafamızın üstünde duran bir şeyi düşünmememiz zaten çok saçma olurdu. Sürekli elimizle yokladığımız ve taradığımız bir organımız yok çünkü. Midemizi biraz düzeltemiyoruz veya ciğerlerimizi ortadan ikiye ayıramıyoruz. Bu yüzden vücudumuzdan çıkan keratinlerin canına düşüyoruz: saçlar ve tırnaklar.

Bir kuaföre gidip, eskimekten tiftikleşmiş 1990’dan kalma saç modelleri kataloguna bakıp saçını aynen öyle kestirmek isteyen ve ünlü birisinin fotoğrafını kesip kuaförden onu yapmasını isteyen kadınların ortak noktası genelde kuaförden dolu dolu gözlerle çıkmaktır. 29 yıldır saçı olan bir insan olarak tam memnuniyet görmüşlüğüm çok nadirdir. Kuaförlerin aldıkları eğitim esnasında kesinlikle kendi bildiğini okumak konulu dersten yıldızlı pekiyi ile geçtiklerinden emin olacak kadar deneyim kazanmışımdır.

Saç modası denilen şeyi belirleyen kişilerin yine ben en güzelini bilirim diyen kuaförlerin fazladan fazladan kestiği saçlar veya kendi deneysel olarak kullandığı boyalardan çıktığı çok belli bir şeydir. Ünlülerin bile bu tavırlardan nasibini alması sonucunda birçok kadın ellerinde küçük fotoğraflar kuaförüne koşup kabartılmış saç ve karışık duygularla evlerine dönerler. Buradaki amaç ele geçirdikleri kadınların saçlarını yıkandıktan sonra asla şekle giremeyecek biçimde kesip ona uğraş vermektir. Ülkemizde kadınların saçlarının önlerinin çok iyi görünüp arkalarının karmakarışık olmasının sebebi hep bu kuaförlerin verdiği korku yüzündendir.

Bu işe moda olarak bakıp yakından takip eden insanları görünce aklıma hep Anna Wintour geliyor. Kadın modanın dizini titretiyor ama yıllardır saçını bile değiştirmedi.  Kâküllerim gözümün önüne geldi bir taç takayım bile demiyor. O’nun modası hep aynı kalırken O tüm dünya değişsin istiyor. Vogue okurken hep aynı şeyi düşünüyorum bu yüzden’’sen önce saçını değiştir Anna sonra gel beni ikna et’’

Günlerdir saçlarımın uçlarını düşünüyorum, acaba sadece benim istediğim kadarını kesebilecek olan var mıdır? Yoksa Anna Wintour’un kuaförünü mü bulmalıyım dünyanın en istikrarlısı sensin diye.

Yeni bir saç modası yaratmaya henüz hazır değilim.

 

 


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑