Kollu Kolsuz

Şuradan bir kişi uzatır mısınız diyen teyzenin kolu omzumda bir kaşıntı yarattığında anladım ki hırka insanın en vazgeçilmez kıyafetleri arasında. Yaz günü bir teyzenin sırtında gezebilen başka ne olabilir ki sonuçta?

Herkesin dilindeki  topuklu ayakkabılar değil, sürekli konuşulan moda haftaları değil, görülür görülmez aşık olunan çantalar hiç değil, en havalı giyecek hırkadır ve bu böyle devam edecektir.

Magazin dergilerinde o en uzakta gibi gelen ünlünün üstünden , otobüste teyzenin koluna kadar ulaşabilen çok az şey vardır şu hayatta.  En pahalısı da en ucuzu da aynı hissiyatı yaratan başka kaç kıyafet  böyle muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır?

Bir hırkayı kötü yapabilecek şeyler arasında en önemlisi  yünüdür.  Bu hırka kırçıllı denildiği an ondan hıyarcıklı vebaymışcasına kaçılması gerekmektedir. Dalan hırka diye bir şey vardır ve insana kış günü  kurdeşenler döktürtecek kadar etkilidir.

Bir hırkayı kötü yapan özelliği olan yünü aynı zamanda en iyi de yapabilir. Kaşmir denilen sevimli ama pahalı  Hint içeriği hırkaları giymeye kıyamayacağımız hale getirebilir. Zaten çok para verip alındığı için aşınmazlar ve eskimezler .

Her insanın evinde çok eski hırkası vardır.  Çok yıl geçmiş olmasına rağmen en kıymetlisi olan ve hiç eskimeyen bir hırka her zaman karşılaştığımız bir şeydir. Anne hırkaları bu konuda en popülerleridir.  Nene hırkaları ise yılda bir kez çok hasta olduğumuzda ve aşırı üşüdüğümüzde giydiğimiz şeylerdir. Çünkü gerçek yünden yapılmışlardır ve naftalin esanslılardır, yani kısa süreli mutluluk  sağlarlar.

Hırka, giyen insana bir yumuşaklık verir, o insanla iletişim kurmak daha kolay gibi gelir.

Hırka dolabın önünde saatlerce beklediğinizde sizi kurtarıp evden çıkmanızı sağlayan şeydir.

Size gezegenler kadar uzak gibi görünen  teyzeyle sizin aranızdaki en önemli ortak noktadır.

 

 


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑