Güveleniyorum

Anadolu’da bazı yerlerde tatlıdan sonra bamya yenir. Genelde ülkemize özgü tatlılar midemize şerbet şelalesi gibi indiği için en son olarak tuzlu yemenin doğru olacağını düşünen bazı yöresel insanların fikridir bu.

Yaz sonunda kışlık alışverişe çıktığımda kendimi çok güzel bir tatlının ardından bana sunulan ve hiç sevmediğim bamya yemeğini yemek zorundaymışım gibi hissediyorum. Daha şort giymenin o güzel dondurmamsı havasını üstünden atamamışken bir tabak dolusu kokulu pantolon bana hiç hoş görünmüyor. Daha 10 gün önce hangi bikiniyi giyeyim diye düşünürken şimdi adımımı attığım her mağazada gocuklar üstüme üstüme geliyor.  En sevdiğim hırkalar bile gözümde enginar yemeğinden farksız o an benim için.  Yazın kıyafet denerken sadece bir hareketle çıkan terlikle veya sandaletler yerini perdeli kabin içerisinde lahana gibi ayıklanma sürecine bırakıyor.  Üstümden çıkardıklarımı ve deneyeceklerimi bir bir asıyorum pastırma gibi askılara. Sonuç olarak eğer denediklerimin hiç birisi olmamışsa tüm o kıyafetler nafile bir şekilde geri giyiliyor tam bir hayal kırıklığı olarak.

Askılarda neye elimi atsam şarküteri mamulü gibi benim için. Hala daha bamya tabağını önümden ittiriyorum. Biraz daha üşüyebilirim diyorum ama olmuyor yağmurlu havalarda üstümde krem brule ile kalmak istemiyorum. Bir başka mağazaya bakıyorum en azından bir limonata etkisi alırım diye ama her yer boza ve salep dolu.  En görmek istemediklerim ise külotlu çoraplar. Hepsi de benim için mumbar dolması gibi, gözüme daha yenilebilir gibi bir şey olarak gözükmeleri Aralık’tan önce imkânsız.  Atletler ise zaten yıllar önce çaya atmaktan vazgeçtiğim şeker gibiler, bir daha kendileri ile karşılaşmamız mümkün değil.

Anadolu’da  bazı yerlerde yedikleri tatlılar insanları bayıyor ve tuzlu bir şeyler yemek ihtiyacı hissediyor olabilirler ama ben sevdiğim şeylerin tadı damağımda kalsın istiyorum.

Tüm yaz ne kadar içim bayılmış ve ne kadar yanmış olursam olayım lahanalara sarınmak istemiyorum henüz.


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑