Ensemdeki Düşman

İnsan modanın içine girince mafyanın eline düşmüş gibi oluyor.

Her şeyin mafyası var şu dünyada, modanın da içinde mafya ana bilim dalları var. Tabi bunu fark etmek için feleğin çemberinden geçmek gerekiyor.

 

Ben bir çoğunu sağ salim atlatmış olsam da bir tanesi var ki peşimi bırakmıyor, nereye gitsem enseme yapışıyor, beklemediğim anda belimden vuruyor beni : Etiket Mafyası

 

Bir tişörtü aldığımda ilk olarak modeline dikkat etmek zorundayım değil mi? Hayır efendim etiketine bakıyorum. Sert mi, kesersem tişört de beraberinde yırtılır mı diye. Her yıl Kıbrıs Adası kadar yepyeni kıyafetler kaybediyorum etiket kesmeye çalışırken. Daha hiç giymediği elbiseyi diken insanlara döndük ama hala kendimize gelemedik. Kimse bu konudan şikayet etmiyor ve etiketler git gide daha da büyüyor. Etiketi kesmek de ayrı bir sanatsal süreç, kestikten sonra daha acı verici olabiliyor, insanın ensesi Müslüm Gürses hayranlarının kollarına dönebiliyor. İğne ve makas ile cerrahi bir müdahale etmeden huzur bulamıyorum işin özeti bu.

Etiket mücadelesi ömür boyu sürecek bu kesin, bazı herkesin alamayacağı markalar bunu fark etmiş ve baskıyla işi yürütüyorlar. Ama tabi herkes İstinye Park da görüntülenen sosyetiklerden olmadığından mağdurlar bir hayli çok.

 

Bu önüne geçilemez işkence aynı kartopu gibi yuvarlandıkça büyüyor, etiket yanına kendi kadar sinir bozucu akrabalarını da katarak yola devam ediyor: Lişet

Lişet ; manto, ceket gibi giysilerin ortasında ,eteklerin bellerinde olan ve giysileri askıya asmak için kullanılan iplerdir. Ayrıca moda ile ilgili hava atılacaksa bu tür terimlerle atılmalıdır çok pahalı şeyler giyip geziyorum işte bu da fotoğrafları diye olmaz.

Yıllarca lise eteğimin kenarı dışında bir yerde görmediğim bu ipler artık en kıytırık kıyafetlerde bile var. Üstelik evrimleşti ve otobüs hattı gibi bir omuzdan diğerine doğru gider oldu. Bu kızlar kim ben tanışmak istiyorum, aldığı pijamayı bile askıya asanlar nerede. Neden her aldığım şeyden ipler sarkıyor bütün bunları merak ediyorum. Neye para verdiğimi kestiremiyorum artık lişetlere mi yoksa kıyafete mi. Çünkü neredeyse etiketle bu ipleri birleştirsek aynı tişörtü elde ederiz gibi geliyor bana.

 

Son zamanlarda aldığım her yeni kıyafet için alet çantamı çıkarıp bir süre kesme ve dikme işlemlerine girişiyorum.

Okulda okuduğum yıllarda bile bu kadar iğneyle makasla uğraşmamıştım.

 

 

 

 

 


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑