Dönüşte Ben Taşırım

Genel olarak plaja giden kadınların en büyük yalanı budur. Yanlarındaki en efendi görünen kişiye çantayı kakalayıp kaçmak geleneksel bir yaz olayıdır. Bu kişinin cinsiyeti önemli değildir, tatlı bir kız arkadaş da bu kurbanlar arasında olabilir. Sonuç olarak elden ele taşınsa da bir plaj çantası gerçeğimiz var.

Bikini deneyimlerimden hatırlarsınız http://tambirleydi.tumblr.com/post/27551268540/gerilim-dolu-bir-yaz-bikini-mayo bende yazlık malzeme çok, deneyimlerimi paylaşayım ki eller ağrımasın kötü izler kalmasın, hepsi siz tatilzedeler için.

Kadınlar ve erkekler arasındaki farkın en yoğun yaşandığı yerlerden birisi sahile gitme hazırlığı anıdır. Genelde erkekler omuzlarına bir havlu atıp ”hazırım” dediklerinde kızlar henüz giyecekleri bikiniye yeni karar vermiş olurlar. Ne yazık ki yazdığım yazı bu işlemi hızlandıracak bir şey değil, onu henüz bulabilen bir insan olmadı kusura bakmayın. Ben sahile giderken neler almamız daha iyi olur bunlardan bahsedip kaçacağım.

- Öncelikle eğer bu yazıyı okuyan erkekler varsa ilk onlardan bahsedeyim de boşuna kafaları gereksiz bilgilerle dolmasın. Erkekler bu konuda çok rahat oldukları için genelde çanta almazlar. Aslında en doğrusu da budur ama mutlaka ”aşkım şu anahtarları senin çantaya atsana, cüzdanımı senin çantaya attım bak, telefonum sende dursun” derken gözlükten havluya kadar yanındaki kıza taşınmaya varır bu iş. Sonuç olarak erkeğin kişiliğine ve konumuna göre ”al sen taşı o zaman” ile ”başka taşınacak bir şey var mı” arası bir sonuca varılır. Bazı erkekler yanlarında sırt çantası taşır – ki genelde en doğrusu da budur- onları takdir ederiz. Göbeğine bakmadan çıplak bedenine sırt çantası takanlardan ise vebalı ile gibi kaçarız bunu unutmayın. Eğer atletik ve sportif bir insansanız zaten size her şey yakışır, aynen devam. (lahmacunları yerken bana sormadınız) İlk kez parmak arası terlik giyen erkekle ilk kez topuklu giyen kız arasında bir fark yoktur, hemen anlaşılır. Bence ”ben giyemiyorum onu” inanışından uzaklaşıp gerçeklerle yüzleşin, plajlarda futbolcu terliği istemiyoruz. Neyse olay yine kıyafetlere geldi, sonuç olarak yanınıza özel eşyalarınızı koyabileceğiniz kullanışlı bir sırt çantası alın. içinde de mutlaka after sun (bakarsınız belki birisine lazım olur), duş jeli (nerede kaldığınız belli değilse), ağrı kesici (o da lazım olur çok soru sormayın), ıslak ve kuru mendil, yedek t-shirt bulunsun. İyi tatiller.

- Kadınların plaj çantası konusunda yaptıkları en büyük hata dev hasır çantalar almaktır. O çanta takıldıktan 5 dakika sonra ağırlaşmaya başlayıp gün sonunda taşınamayacak hale gelir. Eğer her yere arabayla giden ve çok fazla eşya taşınmayacak mesafede denize giren biriyseniz başka, bu sorun olmaz. Ama geze geze gidenlerdenseniz tatil dönüşü boyun fıtığı olabilirsiniz. En hafif olanlarından seçin, kalın bez çantalar bu konuda çok uygundur ama çoğunun içinde göz yoktur ve ağızları kapanmaz. Naylon çantalar da güzeldir ama güneşte ağır bir koku yayabilirler. Bir ara en ucuzundan dandik çantalar alıp tek sezon kullanıyordum, bunu da tavsiye edebilirim. Yaz sonuna kadar ancak dayanıyorlar çünkü.

- Eğer krem sürmeye bayılanlardansanız yanınıza 30/50, 20 ve 10 faktörlük kremler alın. İnsanlar omuzları ve baldırlarının derdine düşmekten dizlerinin arkalarını ve ayaklarının üstünü unuturlar ve buralar yanınca çok fena acır. Her yerinize farklı faktörde krem sürün ve gün geçtikçe kremlenmekten yağlanmaya geçiş yapın (tabi tatiliniz uzun ise) Dudak ve gözaltı da unutulan ve korunması gereken başka yerlerdir, dudakları güneşte durmaktan acıbademe dönmemesi için unutmayalım ve nemli tutalım.

- Güneş yağı sevenler genelde ikiye ayrılıyorlar: havuçlu ve kakaolu. Ben ezelden beri hep Hawaiian Tropic sevdalısı olduğumdan hindistan cevizi olarak bunlardan ayrılıyorum. Havuçlu krem sevenleri anlamam mümkün değil çünkü gerçekten turuncu oluyorlar. Özellikle de sarışınların yanına yanaşılmıyor sarılık geçiriyor gibi olduklarından. Kakaolu kremler adı gibi daha tatlı ve güzel bir renk verecektir tavsiyem budur. Ayrıca tüm bu krem ve yağlarınızı çantaya bulaşmış bir şekilde koyamayacağınız için kilitli buzdolabı poşetleri çok işinize yarayabilir. Zaten tatil boyunca elden ele gezmekten canı çıkıp bir köşede sessizce ölüyorlar garipler.

- Dev gibi havlulara bayılıyorsunuz biliyorum ama onlar ıslanınca çok ağır oluyorlar. Sonra da ”aşkito” bul da taşıtasın…Ben bu konuda annemin yöntemini uygulayıp peştemalimsi örtülerden götürüp onlara kurulanıyorum, havlu da sadece şezlonga serilmek için kullanılıyor. Çabuk kuruduklarından dert de olmuyorlar. Aşırı renkli havlulara arıların bayıldığını da son birkaç yıldır yaşadığım hoş olmayan tesadüflerle öğrendim, aklınızda bulunsun.

- Teknolojisiz olmaz diyenlerdenseniz yağlara bulanınca üzülmeyeceğiniz ipad/iphone /ipod…vb kılıfları alın. İnternet her yerde olmadığından yanınızda ufak internet sağlayıcıları taşıyabilirsiniz ama bunları güneşte bırakmamaya dikkat edin. Telefon direği operatörü gibi kulaklıklarım olmadan bir yere gitmem diyorsanız onları da kılıfsız gezdirmeyin. ilerde kulaklarınız o sıcakta kapalı kalmaktan evrimleşip küçülünce bu yazım umarım gelecekteki insanlara bir kaynak vazifesi görür. Önceden normal kulaklarımız vardı, bu bilinsin. Bu sene bana ağabeyimden hediye olarak sahillerde milleti kendi müziklerimle rahatsız edeyim diye değişik bir iphone hoparlörü geldi, gereğini yapıp her ortamda açıyorum müziğimi. Artık onlar düşünsün.

- Şimdi moda saçı topuz yapıp denizde ibiş gibi durmak olsa da saçlarını da denize sokan akıllı kızlar için de tavsiyelerim var. Saçınız toplu denize girmek daha çok yıpranmasına ve kopmasına sebep olur. Salın gitsin saçlarınızı. Ben dekatloncuyum saçlarla uğraşamam diyorsanız başka, o zaman umarım bir gün sizi olimpiyatlarda görürüz. Çantanızda hep 3 toka ve 1 tarak olsun. Tokalar büyük ihtimal kaybolacağı için yedekli gezmek en akıllıca olanıdır. Denizden çıkınca saçınızı tarayıp öyle toplayın. Benim gibi kabarık ve bendine sığmayıp taşan saçlarınız varsa topuz tek başına yeterli olmayacaktır mutlaka saç bandınız da olsun. Saç bantları küt ve orta boy saçların da kurtarıcısıdır. Saçımı taradım, topladım ama acaba neye benzedim diye merak edersiniz diye bir de ayna öneriyorum. Arkadaşınızın gözlüğü yanıltıcı olabilir.

- Ufak tefek şeyler de sahilde sizi kurtarabilir bunların başında ıslak ve kuru mendiller geliyor. Eğer alerjikseniz ve huyluysanız ilaçlarınız olmadan gezmeyin, özellikle ağrı kesiciler çok büyük hayat kurtarır. Bozuk para ve şarj aleti de plaj çantasının olmazsa olmazlarındandır. Şezlongcuydu midyeciydi derken bozuklarınız çok işe yarar. Ufak bez poşetler de bikininiz olsun üstünüzden çıkardıklarınız olsun onları koymak için çok idealdir. Parfüm, deodorant gibi şeyleri çok gereksiz buluyorum, koku işini güneş kremlerine bırakmak lazım. Sakız da kutulu olanlardan olsun çünkü sıcakta eriyip kağıdıyla birlikte çantanızdaki en kıymetliniz güneş gözlüğünüze yapışabilir. Kitap şapka gibi şeyleri de siz düşünürsünüz, o kadar da değil.

Sonuç olarak en güzeli bir havlu ile sahile gitmek. Her ikisi için de hazırlıklı olduğunuz sürece nasıl gittiğinizin bir önemi yok. Tatil adamı fıtık bile yapsa güzel bir şey.

(Dönüşte taksiye bindiler)


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑