30 dakika azmak

”Azmak” kelimesi ile ilgili bir çok şey türetebiliriz, duyunca gülebilir, saçmalayabilir, başka isim yok muydu? diyebiliriz.

Ama Akyaka’daki ”Kadın Azmağı”nı kelimelerle anlatamayız. Ben anlatmayı pek tercih etmem yani. İnsan ne kadar konuşursa konuşsun, ne görürse görsün buraya geldiğindeki hisle aynı olamaz, bunu karşısındakine geçiremez bence.

İstediğim kadar mucizevi bir şekilde gürül gürül ve buz gibi aktığını, eğer girme cesaretiniz varsa içinden çıktığınızda başka bir insanmış gibi hissedeceğinizi, bir masaya oturup saatlerce izleseniz bile doymayacağınızı anlatayım, yine de olmaz.

Akyaka’ya gelirseniz mutlaka yapmanız gereken bir gezi azmak gezisi. Tavsiyem önce teknelerin son durağı olan Orfoz restoranda bir çay/kahve içip etrafınıza bakın ve sonra oraya her 10 dakikada bir gelip duran teknelerle gezmeye çıkın. Teknelerin asıl yeri sahil kenarı olduğundan oradan da geziye başlayabilirsiniz, hepsi sizin tatlı canınıza kalmış. Ayrıca biz özel takılacağız derseniz sadece size özel tekne de ayarlayabilirsiniz. Son öğrendiğim rakamlar kişi başı 4 TL , tekne kiralama 50 TL. Yani kalabalık bir ekipseniz kendinize özel kiralamanız bence daha akıllıca olur. Sezonda çok kalabalık ve teyze dolu olabiliyorlar, benden uyarması. Cimriliğe lüzum yok.

Normalde sadece ayaklarımı sarkıtıp etrafa baktığım turlardan farklı olarak dün fotoğraflar çekip vatana millete hayırlı olmanın yollarını aradım. Şimdiden bu şahane fotoğraflar için sizleri uyarıyor ve geçmiş olsun diyorum. İyi yolculuklar

Turda sık sık karşınıza çıkacak hayvanlar: Ördekler, kazlar, su tavukları, su yılanları, balıklar, kaplumbağalar ve bazı ilginç buraya ait kuşlar.

Gezi boyunca bir tarafınızda sazlıklar, diğer yanınızda mekanlar ve evler var. Karşıda da meşhur Akyaka dağı.

Zemininde uzun uzun otlardan uçurumlara doğru giden bir yol var. Teknede en uca oturmanızı tavsiye ederim.

Denize doğru iskele ve balıkçı tekneleri var. Ben Pazartesi tura çıktığım için ortalık çok sakin ve idealdi.

Sanki 1000. defa değil de ilk kez geziyormuş gibi en önü kaptırmayan ben. Bu yüzden bensiz gezmenizi tavsiye ederim.

Yarım saatlik bu turda aklınızın kalacağından eminim.

Akyaka ile ilgili detaylı yazım için buraya alalım sizi:

http://tambirleydi.tumblr.com/post/26981338501/akyaka-dedikleri


Tambirleydi hakkında


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑