25.07.2013

Misafirliğe gitmeyi her zaman sevdim. Asi ergenlik dönemlerimde bile ”hayır ben gelmiyorum” diye kendimi yataklara atmayıp kim annemi çağırırsa ben de onunla gidiyordum. Bunların tek sebebi ise pisboğazlığımdı. Orada yiyeceğim şeylerin çeşiti bana sorulan saçmasapan soruların çeşitliliği ile yarışsa da ben her şeyi göze alıyordum. Eğer zeytinyağlı sarmanın içine kuş üzümü koymuşlarsa veya tuzlu kek adı verilen gereksiz şeyden yapmışlarsa gittiğime pişman oluyordum. İşte o zaman elimde tabakla ”aa neden yemedin” ve ”kola içmez o teyzesi” kabusuna gömülüyordum.

Akyaka’da kalabalık bir masada oturuyorsam ve balkon, bahçe gibi bir yerdeysem bir süre sonra anlatılanları pek dinleyemiyorum. Dağlara bakasım geliyor, sanki ”onları boşver bize bak” diyorlarmış gibi geliyor bana. Deniz manzarası varsa bile ben dağlara bakıyorum çünkü Gökova Körfezi ne kadar şahane bir yer olursa olsun o dağlar olmadan bir hiç bana göre. Ne zaman yat gezisine çıksam yine dağlara bakarım, yeryüzündeki en havalı şey dağ bence. Milyon yıl geçiyor deniz alçalıyor yükseliyor ama dağ hep orada aslanlar gibi duruyor. Ben eğer Gökova Körfezinde bir dağ olsaydım dünyadaki tüm volkanlar bana aşık olurdu gibime geliyor.

İnsan büyüdükçe misafirlikte yediği şeylerin çeşitleri artıyor. Asla içmediğin koyulukta çayı afiyete içip normalde pek yemeyeceğin böreği yiyorsun. Eskisinden daha çok konuşuyorsun ama daha az dinliyorsun. Keşke gittiğim her misafirlikte arada bakacağım bir dağ olsa, işte o zaman belki kuş üzümlü sarmayı bile yiyebilirim.


Tambirleydi hakkında


One Response to 25.07.2013

  1. pototavuk says:

    Yine bekleriz……….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Asansörle Yukarı Çık ↑